Olkusz – Powiat – Informacje
Monday September 1st 2014

Wyzwolenie Oświęcimia i KL Auschwitz

Kiedy 27 stycznia 1945 r. do obozów Auschwitz-Birkenau-Monowitz wkroczyli żołnierze Armii Czerwonej pozostało w nich tylko około siedem tysięcy chorych i wyczerpanych więźniów, którzy już nie byli w stanie uczestniczyć w morderczych, pieszych marszach ewakuacyjnym, zwanych „marszami śmierci”, z których najbardziej znany jest do Wodzisławia Śląskiego.

W bezpośrednich działaniach wojennych, mających na celu wyzwolenie KL Auschwitz i miasta Oświęcimia, poległo ponad 230 żołnierzy sowieckich. Pochowani zostali w zbiorowej mogile na cmentarzu parafialnym w Oświęcimiu. Prawdopodobnie znajdowało się wśród nich także kilku Polaków wcielonych z poboru do Armii Czerwonej. Byli oni sowieckimi żołnierzami 100. Lwowskiej Dywizji Piechoty, wchodzącej w skład 60. Armii 1. Frontu Ukraińskiego, która bezpośrednio brała udział w operacji oświęcimskiej.

Mogli nimi być: Włodzimierz Duda ze Lwowa, Piotr Kurelas i Eugeniusz Żuk z okolic tego miasta, a także Józef Mielnik z okolic Drohobycza, Włodzimierz Mielnik z Kamionki Strumiłowej oraz Józef Ataczuk i Józef Rarycki z okolic Kamieńca Podolskiego, którzy zginęli jako żołnierze sowieccy, niosąc ratunek więźniom KL Auschwitz i wyzwalając spod okupacji hitlerowskiej mieszkańców Oświęcimia.

Adam Cyra

Zdjęcie:
okładka zaproszenia PMA-B na uroczystości 27.01.2012 r.

One Comment for “Wyzwolenie Oświęcimia i KL Auschwitz”


Komentarz

Spam protection by WP Captcha-Free

Wiecej z kategorii

Rabsztyn – Zamkowe warsztaty rzemiosła ziemi olkuskiej „Rzemieślnicy na Rabsztynie”
Rabsztyn – Zamkowe warsztaty rzemiosła ziemi olkuskiej „Rzemieślnicy na Rabsztynie”

Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” w Olkuszu zaprasza rzemieślników i rękodzielników, a także handlowców i [Czytaj dalej]

Rabsztyn – Plener w słońcu
Rabsztyn – Plener w słońcu

Piękna słoneczna pogoda towarzyszyła uczestnikom pleneru plastycznego zorganizowanego przez Stowarzyszenie „Zamek [Czytaj dalej]

Olkusz – tłumy w Muzeum Pożarnictwa
Olkusz – tłumy w Muzeum Pożarnictwa

Przeszło dwieście osób odwiedziło od początku tygodnia Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej w ramach akcji Tydzień [Czytaj dalej]

Olkusz – dni muzyki, śpiewu i tańca na odmienionym Rynku
Olkusz – dni muzyki, śpiewu i tańca na odmienionym Rynku

 W minione wakacje zakończyły się prace wykonywane na Rynku i ulicach przyległych w ramach projektu [Czytaj dalej]

stat4u
FanDuel Promo Code